Muzikoterapie

Muzikoterapie nemá za cíl hudební výkon, ale spontánní, hudební prožitek směřující k dosažení předem domluveného terapeutického cíle. Může probíhat individuálně, nebo skupinově. (CZMTA)
S muzikoterapií se můžeme setkat např. u osob se speciálními vzdělávacími potřebami, u seniorů, v rodinách, v medicíně - neonatologie, rehabilitace, kardiologie, pediatrie, psychiatrie, neurologie, onkologie nebo paliativní medicíně.
Při muzikoterapii můžeme podpořit:
- Koordinaci
- Koncentraci
- Sociální dovednosti
- Kognitivní funkce
- Zklidnění a uvolnění
- Komunikaci a porozumění
- Motorické funkce
- Emoce
- Odbourání stresu
- Senzorické funkce
- Psychomotorické funkce a mnoho dalšího
Hudba odedávna v nejrůznějších podobách pomáhala propojovat se s ostatními lidmi, uzdravovat a překonávat různé obtíže.
Termín muzikoterapie je odvozen z latinského slova musica – hudba a řeckého therapeia – léčit, starat se, pomáhat, ale také vzdělávat a cvičit.
Muzikoterapie je jednou z uměleckých terapií, která využívá hudby a zvuků k rozvinutí, obnovení a nabití nových schopností, dovedností a zlepšení kvality života. Hudba si nachází cestu komunikace i beze slov, umožňuje sebevyjádření, rozvoj různých oblastí, např. podporu senzomotoriky, sociálních dovedností, sebedůvěry, relaxace, atd. Terapie se přizpůsobuje každému individuálně a probíhá zábavnou a hravou formou. Je vhodná pro všechny věkové skupiny, a to jak při tělesných, tak i duševních onemocněních. V muzikoterapii je klíčový vztah, který vzniká mezi terapeutem a klientem. Je to vztah založený na důvěře a bezpečí.
